Nagrody
Lista nagród
Nagrody zespołowe
- Dudziński Piotr z zespołem Katedry: Lider Innowacji w Polsce za działalność naukową o dużym znaczeniu nie tylko dla rozwoju nauki ale również innowacyjnej gospodarki oraz promocji w świecie, jako kraju o dużym potencjale intelektualnym, innowacyjnym i organizacyjnym. 2019;
- Dudziński Piotr, Kosiara Andrzej: Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wysokiej rangi nagrody uzyskane w związku z prezentacją wynalazków w 2019 na Międzynarodowych Targach Wynalazczości 2020.
- Dudziński Piotr z zespołem Katedry: Zaproszenie, jako jedynej jednostki naukowo-badawczej z Polski, do prezentacji osiągnięć innowacyjnych w dziale Forschung Live na Światowej Wystawie Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych BAUMA 2016 oraz BAUMA 2019 w Monachium.
- Dudziński Piotr, Kosiara Andrzej: Nagroda I stopnia Naczelnej Organizacji Technicznej 2019 oraz Złoty Medal z Wyróżnieniem na Światowej Wystawie Wynalazczości, Badań i Nowych Technologii EUREKA w Walencji za wdrożony wynalazek „Innovative system for monitoring the tip over stability of mobile ecxavating machines on a tracked undercarriage”. 2019.
- Dudziński Piotr, Sierzputowski Gustaw: Prestiżowa nagroda branżowego niemieckiego stowarzyszenia technicznego Verband der Baubranche, Umwelt- und Maschinentechnik za wdrożony projekt innowacyjny pt. „Uniwersalny autonomiczny pojazd”. 2018.
- Dudziński Piotr, Sierzputowski Gustaw, Konieczny Adam: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie SIMP na „Najlepsze osiągnięcie techniczne 2017 w Polsce” w kategorii: prace naukowo-badawcze pt. „Nowej generacji elektryczny pojazd o adaptacyjnych właściwościach eksploatacyjnych jako platforma bazowa dla uniwersalnych aplikacji”. 2017.
- Dudziński Piotr, Konieczny Adam: I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie SIMP na „Najlepsze osiągnięcie techniczne 2015 roku w Polsce” w kategorii: prace naukowo-badawcze pt.: „Mechatroniczny pojazd gąsienicowy nowej generacji o adaptacyjnej mobilności do serwisowania cięgien linowych i transportu specjalnego”, 2016.
- Dudziński Piotr, Sierzputowski Gustaw, Konieczny Adam: Złoty Medal na Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS EUREKA za wdrożony wynalazek nt.: “New generation mobile land vehicle with adaptive operating properties”, 2016.
- Dudziński Piotr, Stefanow Damian: Złoty Medal na Międzynarodowym Salonie Innowacji w Genewie za wdrożony wynalazek: „Systeme pour la prediction experimentale d’interaction dynamique”, 2014.
- Stefanow Damian, Dudziński Piotr: Certyfikat (wyróżnienie) Federacji Kosmonautyki Rosji na Międzynarodowym Salonie Innowacji w Genewie za urządzenie: ”Innovative system for experimental prediction of dynamic interaction between off-road machines and terrain”, 2014.
- Dudziński Piotr, Stefanow Damian: Złoty Medal na 62 Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS EUREKA za wdrożony wynalazek „Innovative device for experimental identification of dynamic indicators of vehicle interaction with deformable base”, 2013.
- Dudziński Piotr, Czabanowski Robert, Kosiara Andrzej, Konieczny Adam, Stefanow Damian: Laureat konkursu Komisji Europejskiej w Brukseli na projekt badawczy: FP7-SME-2013, 606227 – PROSYMA 2013.
- Dudziński Piotr, Konieczny Adam: Złoty Medal na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS EUREKA za wynalazek „Mechatroniczny pojazd gąsienicowy nowej generacji o adaptacyjnej mobilności do serwisowania cięgien linowych i transportu”, 2012.
- Sierzputowski Gustaw, Dudziński Piotr: Złoty Medal za wynalazek „Układ jezdny o adaptacyjnej strukturze i zwiększonej mobilności” na 61. Międzynarodowych Targach Wynalazczości, Badań Naukowych i Nowych Technik BRUSSELS EUREKA 2012.
- Sierzputowski Gustaw, Dudziński Piotr: Nagroda I stopnia Wrocławskiej Rady Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT za „Najlepsze rozwiązanie w dziedzinie techniki” 2012.
- Dudziński Piotr, Hapel Grzegorz, Puzio Grzegorz: Dolnośląski Mistrz Techniki za wdrożony wynalazek: „Mechatroniczny układ skrętu nowej generacji mobilnej maszyny roboczej”, 2010.
- Dudziński Piotr,, Adamowicz Józef, Stankiewicz Marek, Zawada Marek: Złoty Medal na 52. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, Badań i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA za wynalazek nt. „Nowa generacja wielozadaniowych poduszkowców z napędem hybrydowym”, 2003.
- Dudziński Piotr, Kosiara Andrzej: Dolnośląski Mistrz Techniki, Mistrz Zagłębia Miedziowego oraz Nagroda NOT I stopnia za rozwiązanie nt. „Wóz odstawczy wywrotkowy typu WKPL 35/40 o ładowności 40 ton z hydrostatycznym napędem jazdy na 4 koła”, 2002.
- Dudziński Piotr, Ketting Michael: Nagroda Ministra Edukacji Narodowej za udział w opracowaniu nowej generacji układu jezdnego pojazdu z gąsienicami elastomerowymi, 2001.
Nagrody indywidualne
Dr hab. inż. Wiesław Fiebig, prof. PWr
- „Lider Innowacji” w Polsce za rozwiązanie: „Wykorzystanie zjawiska rezonansu mechanicznego do napędu maszyn udarowych”, 2018.
- Tytuł Ambasadora Polskiej Wynalazczości za pracę: „Wykorzystanie zjawiska rezonansu do napędu maszyn”, 2018.
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wynalazek: „Silnik pneumatyczny rezonansowy”, 2020.
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę: „Nowa metoda sprężania powietrza lub gazu w zbiornikach ciśnieniowych”, 2019.
- Dyplom Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za wynalazek „Wykorzystanie zjawiska rezonansu do napędu maszyn”, 2018.
- Złoty medal na 2. Międzynarodowym Salonie Wynalazczości i Nowych Technologii, INOVAMAK, Skopje, Macedonia Północna, za rozwiązanie: „Wykorzystanie rezonansu mechanicznego w maszynach pracujących uderzeniowo”, 2018.
- Złoty medal na 11. Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INTARG Katowice, Polska, za pracę: „Wykorzystanie rezonansu w maszynach udarowych”, 2018.
- Srebrny medal na 2. Międzynarodowej Wystawie Innowacji Technicznych, Patentów i Wynalazków INVENT ARENA, Trzyniec, Czechy, za rozwiązanie: „Zastosowanie zjawiska rezonansu mechanicznego w maszynach udarowych”, 2018.
- Złoty medal na 69. Międzynarodowych Targach „Idee-Wynalazki-Nowe Produkty” IENA, Norymbergia, Niemcy, za pracę: „Zastosowanie rezonansu mechanicznego w maszynach pracujących uderzeniowo”, 2017.
- Złoty medal na 11. Międzynarodowej Wystawie Wynalazczości IWIS, Warszawa, Polska, za rozwiązanie: „Wykorzystanie rezonansu mechanicznego w maszynach pracujących uderzeniowo”, 2017.
- Srebrny medal na 10. Międzynarodowych Targach Wynalazczości i Innowacji INTARG, Katowice, Polska, za pracę: „Wykorzystanie zjawiska rezonansu mechanicznego w układach napędowych maszyn udarowych”, 2017.
Prof. dr hab. inż Piotr Dudziński
- Indywidualna Nagroda Prezesa Rady Ministrów za wybitne osiągnięcie naukowe 2006.
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski za wybitny wkład w zakresie rozwoju nauki, edukacji i innowacyjnej gospodarki narodowej oraz współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z innymi państwami, 2021.
- Specjalna Nagroda Naukowa im. Romana Sobolskiego 2020.
- Wpis do Złotej Księgi Nauki Polskiej w 100 rocznicę odzyskania niepodległości w uznaniu szczególnych osiągnięć naukowych, 2020
- Odznaczenie Stowarzyszenia Inżynierów Mechaników i Techników Polskich (SIMP) im. prof. Henryka Mierzejewskiego za wybitne osiągnięcia inżynierskie, 2016.
- Lew Politechniki Wrocławskiej za niestrudzoną popularyzację nauki wśród młodzieży i zaangażowanie w organizacji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki 2014.
- Indywidualna nagroda Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola i Zielonej Góry im. Prof. Józefa Dudka za działalność na rzecz środowiska akademickiego 2013.
- Nagroda Ministra Nauki za międzynarodowe osiągnięcia wynalazcze, 2004.
- HUGON Festiwalu Nauki we Wrocławiu za wybitne osiągnięcia w zastosowaniu nauki w gospodarce 2003.
- Złoty Medal na 51. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, Badań i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA za wynalazek nt. „Aktywny układ do poprawy stateczności dynamicznej pojazdów przemysłowych” 2002.
- Członek (jako jedyny przedstawiciel z Polski) międzynarodowej grupy eksperckiej Münchener Kreis – Expert Panel of Construction Equipment e.V. (www.muenchner-kreis.de), 2001.
- Czynny członek Stowarzyszenia Europäische Konferenz der Fördertechnik Professoren
- Indywidualna Nagroda Ministra Edukacji Narodowej z tytułu osiągnięć naukowych 1989.
- Indywidualna Nagroda Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za osiągnięcia w dziedzinie badań naukowych 1978.
Lider Innowacji 2019
W 2019 roku za całokształt działalności naukowej, jej duże znaczenie nie tylko dla rozwoju nauki, ale również innowacyjnej gospodarki oraz promocji Polski w świecie, jako kraju o dużym potencjale intelektualnym, innowacyjnym i organizacyjnym, naszej Katedrze został przez Ministra Inwestycji i Rozwoju nadany tytuł Lidera Innowacji.
Lider Innowacji 2018
W 2018 roku za pracę „Wykorzystanie zjawiska rezonansu mechanicznego do napędu maszyn udarowych” dr hab. inż. Wiesław Fiebig, prof. PWr, obecny Kierownik naszej Katedry został przez Ministra Inwestycji i Rozwoju nagrodzony tytułem Lidera Innowacyjności.
Specjalna Nagroda Naukowa im. Romana Sobolskiego 2020
W 2020 roku za wybitne osiągnięcia naukowe, prof. dr hab. inż. Piotr Dudziński, obecny Zastępca Kierownika Katedry otrzymał specjalną Nagrodę naukową imienia Romana Sobolskiego.
Złoty Medal na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA 2013, Złoty Medal na Międzynarodowym Salonie Innowacji Genewa 2014, Wyróżnienie Rosyjskiej Federacji Kosmonautyki
Nagrody przyznano za pracę: “Innowacyjny tester do eksperymentalnej identyfikacji dynamicznych wskaźników interakcji pojazdu z odkształcalnym podłożem”
Złoty Medal na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA 2012, Nagroda NOT Dolnośląski Mistrz Techniki za 2012 rok
Nagrody przyznano za pracę: “Mechatroniczny pojazd linowy nowej generacji o adaptacyjnej mobilności do serwisowania cięgien linowych i transportu specjalnego”.
Złoty Medal na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA 2012
Nagrodę przyznano za pracę: “Modułowy układ jezdny o adaptacyjnej strukturze i zwiększonej mobilności”.
Złoty Medal na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA 2003
Nagrodę przyznano za pracę: “Wielozadaniowy poduszkowiec nowej generacji z napędem hybrydowym”.
Nagroda Prezesa Rady Ministrów oraz Złoty Medal na Światowej Wystawie Wynalazków i Nowych Technologii BRUSSELS EUREKA 2002
Nagrody przyznano za pracę: “Mechatroniczny układ do poprawy stateczności pojazdu kołowego” (aktywna poprawa stateczności o około 30%).
Nagroda NOT Dolnośląski Mistrz Techniki 2002
Nagrodę przyznano za pracę: “Wóz odstawczy WKPL 35/50 o dużej ładowności z napędem hydrostatycznym na cztery koła”. Projekt celowy KBN we współpracy z firmami: LEGMET, CUPRUM, REXROTH.
Nagroda Ministra Edukacji Narodowej w 2001 roku
Nagrodę przyznano za pracę: “Układ jezdny na gąsienicach elastomerowych nowej generacji” (napęd hybrydowy, inteligentne zawieszenie rolek nośnych, adaptacyjny układ napinania gąsienicy) opatentowany w Niemczech, Wielkiej Brytanii, Włoszech, USA i Japonii – współpraca z niemieckimi firmami: INTERTRACTOR, IAMT, IBAF.