Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych
(OFF-ROAD)
Koło Naukowe Pojazdów Niekonwencjonalnych OFF-ROAD działa od 2009 r. przy Katedrze Inżynierii Maszyn Roboczych i Pojazdów Przemysłowych na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Nasz zespół składa się z 35 członków, podzielonych na różne zespoły. Jesteśmy rozpoznawalni głównie z Projektu Scorpio – budowy pojazdów wysokiej mobilności przystosowanych do działania w przewidywanych warunkach marsjańskich.
Od wielu już lat startujemy z sukcesami w konkursach University Rover Challenge – URC. Jest to seria najbardziej prestiżowych zawodów z serii Rover Challenge. Organizowane są one w bardzo wymagającym terenie na pustyni w stanie Utah. Zawody składają się z 4 konkurencji, w których testowane są możliwość każdego robota. W każdym finale URC bierze udział 36 zespołów, a średnio do startu zgłasza się 70 zespołów z całego świata.
Poza tym realizujemy jeszcze wiele innych projektów, m.in. lądownik marsjański Eagle, czy kolonię marsjańską Twardowsky! Będąc jednym z najstarszych oraz najbardziej utytułowanych zespołów staramy się promować technologie kosmiczne w naszym kraju poprzez udział w wielu wydarzeniach branżowych, organizację zajęć dla dzieci czy wizyty w zagranicznych ośrodkach badawczych, np. NASA Jet Propulsion Laboratory. Cyklicznie bierzemy udział w prestiżowych, międzynarodowych zawodach z serii Rover Challenge, gdzie rywalizujemy z najlepszymi drużynami z całego świata.
Opiekun koła: dr inż. Mariusz Kosobudzki
e-mail: offroad.pwr@gmail.com
Strona www: www.scorpio.pwr.edu.pl
/ ProjektScorpio
Projekt Scorpio i starty w zawodach Rover Challenge
Nasz sztandarowy projekt budowy łazika marsjańskiego – Scorpio – wielokrotnie osiągał sukcesy na międzynarodowych zawodach University Rover Challenge. Poniżej krótkie zestawienie naszych osiągnięć na tym polu:
- II miejsce na University Rover Challenge 2013
- I miejsce na European Rover Challenge 2014 – ERC seria zawodów Rover Challenge organizowana w Polsce na terenie Politechniki Świętokrzyskiej
- III miejsce na University Rover Challenge 2015
- III miejsce w finałach Phobos na University Rover Challenge 2016
- V miejsce na Canadian International Rover Challenge 2019 – międzynarodowe zawody łazików marsjańskich w Kanadzie. W finale rywalizowało 15 najlepszych drużyn z całego świata.
Sukcesy koła Off-Road w innych zawodach
- I miejsce w kategorii Freestyle w konkursie XII Robotic Arena 2020 – Robotic Arena to międzynarodowe zawody organizowane przez Koło Naukowe Robotyków KoNaR, gdzie rywalizują zespoły z łazikami marsjańskimi. Kategoria Freestyle polega na prezentacji unikalnych oraz innowacyjnych rozwiązań bez stricte narzuconych wymagań. Szerokie innowacje zastosowane w łaziku Scorpio X, m.in. systemy autonomiczne, czy system zawieszenia dały nam I miejsce w naszej kategorii.
- II miejsce w konkursie Mars Colony Prize 2019 – kolonia Twardowsky – Twardowsky jest projektem kolonii marsjańskiej zapewniającej warunki bytowania dla 1000 osób. Projekt był przygotowany na konkurs organizowany przez NASA oraz Mars Society, gdzie Twardowsky zajął II miejsce. Prace były realizowane wspólnie z grupą Space is More oraz KN MOS.
- I miejsce w konkursie RobotShow podczas XII Forum Innowacji w Tarnowie – RobotShow jest to konkurs organizowany podczas Forum Innowacji w Tarnowie. W przeciwieństwie do innych konkurów, w tym wydarzeniu była oceniana możliwość komercjalizacji stosowanych rozwiązań. Scorpio udowodnił, że jest bardzo ciekawą konstrukcją do np. prac w kopalniach czy ratowania ludzi.
- I miejsce w kategorii Smart Robots w konkursie KOKOS 2019 – KOKOS, czyli Konkurs Konstrukcji Studenckich, to ogólnopolski projekt realizowany przez Niezależne Zrzeszenie Studentów. Celem KOKOSa jest wyłonienie i nagrodzenie najbardziej utalentowanych młodych konstruktorów, skonfrontowanie ich prac z wymagającym światem biznesu oraz pomoc w komercjalizacji projektów.
- I miejsce w konkursie Robotex 2018 International w kategorii Entrepreneur – Robotex to seria międzynarodowych konkursów robotycznych, organizowanych na całym świecie. Scorpio brał udział w kategorii Entrepeneur, czyli oceny robota pod względem możliwości komercjalizacji oraz zastosowania poszczególnych innowacji w przemyśle.
- II miejsce w konkursie Red Eagle 2018 – lądownik Eagle – Konkurs polegał na zaprojektowaniu lądownika, który jest w stanie dostarczyć 10 ton na Marsa. Zadanie było bardzo ambitne, ponieważ największy ładunek dostarczony na Czerwoną Planetę do tej pory ważył poniżej 1 tony. Nasz projekt lądownika Eagle w konkursie Red Eagle w 2018 roku zajął II. miejsce.
Pełne zestawienie nagród i wyróżnień za działalność Koła Naukowego OFF-ROAD
- I miejsce w kategorii Freestyle w konkursie XII Robotic Arena 2020
- II miejsce w konkursie Mars Colony Prize 2019 – kolonia Twardowsky
- V miejsce na Canadian International Rover Challenge 2019
- I miejsce w konkursie RobotShow podczas XII Forum Innowacji w Tarnowie
- I miejsce w kategorii Smart Robots w konkursie KOKOS 2019
- I miejsce w konkursie Robotex 2018 International w kategorii Entrepreneur
- II miejsce w konkursie Red Eagle 2018 – lądownik Eagle
- II miejsce w kategorii Freestyle i Nagroda Publiczności w konkursie Robotic Arena 2017
- III miejsce w finałach Phobos na University Rover Challenge 2016
- III miejsce na University Rover Challenge 2015
- I miejsce na European Rover Challenge 2014
- II miejsce na University Rover Challenge 2013
- Wyróżnienie w kategorii Projekt Roku 2018 konkursu StRuNa 2019
- Tytuł Koła Strategicznego Politechniki Wrocławskiej 2019
- Wyróżnienie w kategorii Projekt Roku 2018 konkursu StRuNa 2018
- Tytuł Studenckiego Projektu Roku Politechniki Wrocławskiej w kategorii „Aktywność na co dzień” (2018)
- Tytuł finalisty konkursu 3Mind 2018
- Tytuł „Studenckie innowacje” oraz finałowa piątka w kategorii „Koło Naukowe Roku” w konkursie ProJuvenes 2017
- Tytuł Konstrukcyjnego Projektu Roku w Konkursie Kół Naukowych KOKON 2017
- Tytuł Koła Strategicznego Politechniki Wrocławskiej 2017
- Tytuł Naukowego Projektu Roku w konkursie ProJuvenes 2014